Dlaczego muszą ginąć himalaiści?

Prawda.xlx.pl

Naszą uwagę zwróciły stosunkowo liczne katastrofy i wypadki śmiertelne w czasie wysokogórskich ekspedycji. Opisy stanu świadomości W. Rutkiewicz, czy opisy śmierci Kukuczki, wskazują naszym zdaniem, na zatrucie dwutlenkiem węgla.

            Wiadomo, że jednym z istotnych parametrów warunków środowiskowych, mających bezpośredni wpływ na stan zdrowia alpinistów, jest koncentracja dwutlenku węgla w namiotach w czasie  wypraw, szczególnie powyżej 6000 m. Zarówno w nocy, jak i w przypadku załamania pogody, uczestnicy przebywają w namiotach od kilku, do kilkudziesięciu godzin. Namioty, z różnych powodów, nie posiadają wentylacji.

            Zdziwienie budzi również fakt, że żadne komisje powypadkowe nie analizowały przyczyn tych niepotrzebnych zgonów, kładąc wszystko na karb przypadku. W warunkach ekstremalnych jakość powietrza w namiocie ma priorytetowe znaczenie.  Do tej pory żaden z badaczy nie zwrócił uwagi na dwutlenek węgla, który jest wytwarzany podczas oddychania. Ekspozycja na wysokie stężenie dwutlenku węgla podczas snu w tych warunkach, ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Zatrucie dwutlenkiem węgla ma…

View original post 1 096 słów więcej

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s