Religia starożytnej Persji.

Gawronski Rafzen's Blog

Religia starożytnej Persji podlegała wielu przemianom i była poddawana licznym „korektom” w ciągu wielowiekowego rozwoju. Tak więc traktowanie o wierzeniach tego fascynującego zakątka świata starożytnego nie może być pozbawione pewnych elementów tła kulturowego, na którego gruncie rozwijała się religia i religijność Persów, kształtowane od zarania ich obecności na terenach Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej.

Obecne wyobrażenia i skojarzenia dotyczące religii Persji w czasach starożytnych koncentrują się wokół wierzeń zoroastryjskich (mazdajskich). Trzeba jednak pamiętać, iż żaden system religijny nie jest tworem jednorazowej kreacji i podlega wielu przemianom, nim powstanie zarys jego formy, którą można nazwać kanoniczną. Nie inaczej było także w przypadku wierzeń perskich.

Od początku w religii Irańczyków pojawiał się motyw przeciwstawienia sobie dwóch krańcowo różnych elementów. Już w epoce brązu, w tak zwanej wczesnej fazie religii ahuryjskiej, można zaobserwować zjawisko konfrontacji ognia i wody. Łatwo sobie wyobrazić, dlaczego właśnie te dwa elementy zostały wybrane. Woda jest życiodajna, nie tylko…

View original post 2 161 słów więcej

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s