Nowa hipoteza na temat Stonehenge

dzisiaj, 11:20 Tom Whipple / The Times

Nowa hipoteza na temat Stonehenge

Dla jednych to pogańskie miejsce mocy, punkt, w którym zbiegają się linie energetyczne. Inni widzą w prehistorycznym kręgu Stronehenge kamienny kalendarz, używany przez druidów do wyznaczania zimowego i letniego przesilenia. Teraz pojawiła się zupełnie nowa teoria: Stonehenge miał być wzniesiony pod wpływem flecistów z epoki neolitu.

W ramach konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia na rzecz Zaawansowanej Nauki, która właśnie ma miejsce w Vancouver, podczas sesji zatytułowanej “Archeoakustyka: Czy starożytne cywilizacje wykorzystywały akustykę budując miejsca odprawiania rytuałów?” jeden z archeologów ma przedstawić tezę, według której Stonehenge i inne kamienne kręgi zostały wzniesione nie po to, by śledzić ruch Słońca, jak się powszechnie przyjmuje. W takim razie jaki był ich cel? Odzwierciedlać zjawisko interferencji akustycznej czyli nakładania się fal dźwiękowych w sytuacji, gdy dwóch flecistów gra tę samą melodię stojąc w dwóch różnych miejscach, brzmi odpowiedź.

Badacz Steve Waller z Kalifornii twierdzi, że każdy, kto poruszałby się wewnątrz kręgu, pomiędzy dwoma flecistami, miałby wrażenie, że słyszy na przemian głośną i cichą melodię, tak jakby dźwięk był blokowany przez “niewidzialne, magiczne słupy”. – Najbardziej zaskakujące było dla mnie to, w jaki sposób odbierałem te miejsca ciszy. Czułem się, jakby coś osłaniało mnie przed dźwiękiem – mówi o zjawisku, wynikającym z tego, że fale dźwiękowe o tej samej częstotliwości spotykając się albo wzmacniają się wzajemnie, albo się wzajemnie niwelują. – Potem przechodziłem o krok dalej i dźwięk fletów stawał się naprawdę głośny.

Waller twierdzi, że wiele z tych kamiennych kręgów nazywano kamieniami flecistów. Przytacza też mit, według którego Merlin, legendarny budowniczy Stonehenge, był uwięziony “za powietrznymi murami, niewidocznymi dla innych ludzi”

Kalifornijski badacz uważa, że Stonehenge mógł być także używany do wyznaczania daty przesilenia, lecz, jak dodaje, “nie potrzeba 30 megalitycznych głazów, aby określić pozycję Słońca”.

Jednak Mike Pitts, redaktor pisma “British Archaeology” sceptycznie odnosi się do rzekomego odkrycia. – Nie sądzę, aby wielu archeologów zajmujących się Stonehenge poświęciło tej teorii wiele uwagi – skomentował.

Autor: Tom Whipple Źródło: The Times

artykuł pochodzi z :

http://strefatajemnic.onet.pl/newsy/nowa-hipoteza-na-temat-stonehenge,1,5030296,artykul.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s